A diszplázia szó jelentése, abnormális fejlődés. A könyök ízület esetében, ez három ízületi alkotó (karcsont, orsócsont, singcsont) pontatlan illeszkedését jelenti. Négy alapvető típusa ismert. (1) Fragmentált processus coronoideus (FCP), (2) Isolált processus anconeus (IAP) (3) Ostheochondrosis dissecans (OCD) (4) Ízületi inkongruencia.
Fragmentált process coronoideus röntgenképe
A betegség alapvetően genetikai hátterű, melyet kismértékben befolyásolnak környezeti tényezők, például; kölyökkori elhízás, táplálék kiegészítők túlzott bevitele, hormonális hatások. Mivel a betegség öröklődését több mint 100 gén kódolja, csak a tudatos tenyésztői protokoll adhat védelmet a kórkép kialakulását illetően.
Isolált process anconeus röntgenképe
Nagytestű kutyák elülső végtag sántaságainak leggyakoribb oka, a könyök ízületi diszplázia. A sántaság gyakran kétoldali, így nehéz megmondani, melyik láb fáj jobban. Jellemző a lábvégek tipegő mozgása séta közben, a lustaság, esetenként a végtag felemelése. Fiatalkori sántaságok esetén mindig gondolni kell erre a betegségre, mert ha bizonyítást nyer, jobb eredmények érhetők el a korai ellátással.
A tünetek, az állat fajtája és a fizikális vizsgálat már iránymutató lehet. Röntgenvizsgálat segítségével az esetek többségében megállapítható a kórkép, de a típusa és prognózisa, gyakran csak arthroszkópos vizsgálat segítségével pontosítható.
Egyes betegek koruknál fogva, az elváltozás jellege miatt, vagy egyéb okból nem ideális jelöltek a sebészi terápiára. Náluk szóba jönnek konzervatív lehetőségek, mint például gyulladás csökkentő- fájdalomcsillapító gyógyszerek, porcépítők adása, fizikoterápia, őssejt-kezelés, PRP- terápia. Sajnos ezek önmagukban nem alkalmasak hosszú távú megoldások elérésére.
Az arthroszkóp egy kisméretű kamera, mely segítségével minimál invazív módon áttekinthetjük az ízületet és pontosabb képet kapunk a valós helyzetről, mint röntgenvizsgálat segítségével. Az arthroszkóp terápiás eszköz is, hiszen a levált porc részt eltávolíthatjuk, illetve a porchiányos területeket revitalizálhatjuk.
1. Fragmentált processus coronoideus;
2. Isolált processus anconeus
A beavatkozás során, a singcsonton ejtett fűrészeléssel igyekszünk teret nyerni a könyök ízületben. Amennyiben korai diagnózisról van szó, elég az alsó szakaszon elvégezni a fűrészelést, mely nem jár különösebb sántasággal. A későbbi észlelések kapcsán, a felső szakaszon kell elvégezni a fűrészelést, mely után hónapokig is sántíthat a kutya.
A biceps brachialis izom, a könyök belső felületén, az orsócsonton és a singcsonton egyaránt tapad. Az izom összehúzódása, az orsócsont és a singcsont között kompressziót alakít ki a könyök ízületen belül. A singcsonti tapadás átmetszésével csökkenthető a processus coronoideus fragmentációjának veszélye, azon kutyákban, ahol arthroszkópos vizsgálattal igazoltan csak synovitis, esetleg enyhe coronoideus érintettség volt.
Előrehaladott, végstádiumú könyök diszpláziás betegeknél alkalmazható, de jó kilátásokat ígérő beavatkozás. Igen költséges, de jelenleg az egyetlen lehetőség, ami komoly referenciákkal rendelkezik súlyos eseteknél.
Az elülső végtag leggyakoribb ízületi megbetegedése a könyökízületi diszplázia. A kórkép hátterében legtöbbször a mediális kompartment (belső ízületi rész) megbetegedése áll. Ilyen háttér ok például, a fragmentált processus coroneideus (FCP), illetve az ezzel szemben lévő karcsonti porc kopása. Eddig, könyök ízületi diszplázia esetén annyit tudtunk tenni, hogy arthroszkóppal kitisztítottuk az ízületet, esetleg oszteotómiával egészítettük ki az eljárást. A levált porcdarabokat eltávolítottuk, a porchiányos területeket felfrissítettük. Súlyos esetben sajnos ez nem elég. Amennyiben a könyökízületi diszplázia hátterében megbújó illeszkedési pontatlanság jelentős, a gyulladásos, porckopásos panaszok visszatérnek. Erre nyújt megoldást az SHO (sliding humeral osteotomy).
Az eljárás elmélete az, hogyha a megbetegedés döntően a belső oldalt érinti (medialis kompartment), alakítsunk ki olyan anatómiai állapotot, hogy a terhelés a külső oldalt érje nagyobb mértékben. Ezt úgy tudjuk elérni, hogy meghatározzuk a normál terhelés irányát és egy karcsonti fűrészelést követő újra illesztéssel módosítjuk azt.
A cél, hogy a terhelést a könyök külső oldalára helyezzük, ezért arthroszkópos vizsgálattal meg kell győződnünk annak épségéről. A műtétnek szigorú szabályai, meghatározott lépései vannak. Ennek során, az elfűrészelt karcsontra egy különleges lemez inplantátumot és csavarokat helyezünk fel. A csúsztatott illeszkedésből adódóan nem találkozik teljes felülettel a két végdarab. Ezek az inplantátumok rendkívül erősek, hiszen extra terhelést kell elviselniük a csontgyógyulásig. Amennyiben idős állatról van szó, esetleg egyéb, csontgyógyulást lassító betegsége is van, spongióza plasztikát (csontbeültetést) is kell végezni a gyógyulás segítése céljából.
Műtét után 3 hétig szigorú mozgáskorlátozást kell betartani. Ez azt jelenti, hogy a bezárva tartott kutyát, csak pórázon lehet kivinni annyi időre, hogy a dolgát elvégezhesse az első három hétben. A következő 6 hétben is csak pórázon lehet közlekedni a kutyának, de már többször és többet sétáltatható.
A műtét után néhány nappal, már elfogadhatóan használják az operált lábukat a kutyák. A betegek döntő többsége, a műtét utáni 3. hónapra gyógyultnak mondható, de ritkán a felépülési idő tovább is tarthat. Az eljárás szövődmény veszélye 5% alatt van, viszont ez jelentős szövődmény lehet. Elmondható, hogy az SHO technika a legjobb sebészi lehetőség a súlyos fokú könyökízületi diszplázia gyógykezelésére.
Mint minden altatással járó beavatkozás, rejt magában némi kockázatot. Ez a kockázat nem magasabb, mint például egy ivartalanítás esetében, de ettől függetlenül létezik. Fiatal, egészséges állatok esetében minimális, idős állatok esetében magasabb. Ezt a rizikó faktort, korszerű altatógépes altatással és megfelelő monitorozással minimálisra csökkentjük.
Előfordulhat szeptikus szövődmény, de ritka a műtét során kialakuló fertőzés. Sokkal jellemzőbb az, hogy az állat eléri és nyalogatni képes az operált területet. Ennek során, baktériumok juthatnak a kutya szájából a sebbe, ezért fontos a védőgallér használata a sebgyógyulásig.
Előfordulhat sebváladékozás, esetleg megnyílik a seb azért, mert a mozgáskorlátozást nem sikerült betartani. A túlzott aktivitásból származó szövődmény lehet még az inplantátumok lazulása, esetleg törése.
Egyes szolgáltatások I.: Kutya, Macska, Nyúl...
Az első két nyaki csigolya az atlasz és az axis. Ez a két csigolya egymáshoz képest rendellenesen el...
Egyes szolgáltatásaink árai II.: Kutya, Macska...
Az egyedfejlődés során, a herék a vesék mellől szállnak le a herezacskóba. Amennyiben ez a folyamat ...
Nagytestű kutyák (német dog, rottweiler, labrador, stb.) jellemző megbetegedése a gyomorcsavarodás. ...
Laparoszkópia segítségével nincs szükség a hasüreg feltárására ahhoz, hogy biopsziás mintát nyerjünk...
A laparoszkópia, egy olyan minimál invazív eljárás, melynek célja a hasűri képletek áttekintése....
A cauda equina szindróma, a lumbo-sacralis átmenet degenerációját és az ebből fakadó, kilépő idegek ...
Wobbler-szindróma a nyaki gerincszakasz megbetegedése, mely akadályozza az idegi transzmissziót az a...
A porckorong sérv a leggyakoribb gerinc betegség kutyákban, de előfordul macskákban is....