A diszplázia szó jelentése, abnormális fejlődés. A csípő ízületi diszplázia, a kutyák genetikailag öröklődő kórképe, mely kölyök korban az ízület lazaságával kezdődik. Az ízületet stabilizáló lágyszöveti képletek néhány hetes korban meglazulnak, melynek következtében illeszkedési pontatlanság jön létre az ízületet alkotó felszínek között. Ez a későbbiekben gyulladásos elváltozást (arthrozist) alakít ki.
A betegség elsősorban genetikai hátterű, de vannak környezeti tényezők is, melyek befolyásolhatják a meglévő probléma súlyosságát. Ilyenek például; a kölyökkori elhízás, extra kalcium bevitel, hormonális hatások, stb. Fontos hangsúlyozni, hogy a környezeti tényezők önmagukban soha nem alakítanak ki diszpláziát.
A csípő ízületi diszplázia kutyákban a leggyakoribb ortopédiai elváltozás, mely általában 8-12 hónapos kor között kerül megállapításra. Jellemző tünetei a lustaság, nehézkes felkelés és lefekvés, rendellenes testtartás, sántítás, futás közben páros lábbal ugrálás. Fontos megjegyezni, hogy a tünetek nem mindig korrelálnak a röntgenfelvételen látottakkal. Létezik súlyos röntgen elváltozás enyhe panasszal, illetve enyhe röntgen elváltozás súlyos panasszal.
A jellemző tünetek, a fizikális vizsgálat és a megfelelő minőségű és beállítású röntgenfelvétel együttes értékelése alapján állítható fel a diagnózis.
A betegség kezelését egyénre szabottan kell megfogalmaznunk. A legfőbb szempont a klinikai tünetek jellege, de figyelembe kell vennünk a beteg korát, testméretét, fajtáját, habitusát és egyéb egészségügyi problémáit.
A betegséggel küzdő kutyák, ha jól reagálnak a fájdalomcsillapítókra, rövidtávú megoldásként szóba jöhet a konzervatív kezelésük. Ez általában fizikoterápiát, testsúly kontrollt, mozgáskorlátozást és gyógyszeres ellátást jelent.
Ez a műtét típus, a combcsontfejet borító vápa fedésén változtat. A vápa körüli csontok fűrészelésével, egy mozgatható szegmenst képzünk, melyet rotálva jobb combcsontfej-vápa kapcsolatot tudunk kialakítani. Az új pozíció rögzítéséhez speciális lemezt és csavarokat használunk. A csontgyógyulás 4-6 hétig tart. A háromszoros medence osteotómia csak azoknál a betegeknél ajánlott, ahol már megvan a túlzott ízületi lazaság, de még nincsenek kopások és felrakódások. Ezek a betegek még kölyök korúak, ezért is fontos a korai szűrővizsgálat. Újabb technikai lehetőség, hogy nem háromszoros, hanem kétszeres fűrészeléssel érjük el a kívánt célt.
Ennél a technikánál a combcsontfej és a combnyak kerül eltávolításra. A cél az, hogy a combcsont és a medence között „ál-ízület” alakuljon ki, ami lényegében egy nagyon erős hegszövet létrejöttét jelenti. Amíg ez kialakul, addig a kutya a végtag izomzatára képes támaszkodni, majd az „ál-ízület” veszi át a tartó funkciót. Bizonyos esetekben jól működő technika, de a felépülés idejét befolyásolja az életkor, a testsúly, az izomsorvadás mértéke.
Teljes csípő ízület cseréjét jelenti, fém és műanyag inplantátumak felhasználásával. Az eljárás költséges és rendkívül beteg-szenzitív, gyakori szövődményekkel. Amennyiben beválik, tökéletes megoldás lehet nagytestű kutyák számára.
Egyes szolgáltatások I.: Kutya, Macska, Nyúl...
Az első két nyaki csigolya az atlasz és az axis. Ez a két csigolya egymáshoz képest rendellenesen el...
Egyes szolgáltatásaink árai II.: Kutya, Macska...
Az egyedfejlődés során, a herék a vesék mellől szállnak le a herezacskóba. Amennyiben ez a folyamat ...
Nagytestű kutyák (német dog, rottweiler, labrador, stb.) jellemző megbetegedése a gyomorcsavarodás. ...
Laparoszkópia segítségével nincs szükség a hasüreg feltárására ahhoz, hogy biopsziás mintát nyerjünk...
A laparoszkópia, egy olyan minimál invazív eljárás, melynek célja a hasűri képletek áttekintése....
A cauda equina szindróma, a lumbo-sacralis átmenet degenerációját és az ebből fakadó, kilépő idegek ...
Wobbler-szindróma a nyaki gerincszakasz megbetegedése, mely akadályozza az idegi transzmissziót az a...
A porckorong sérv a leggyakoribb gerinc betegség kutyákban, de előfordul macskákban is....